Cięcie strumieniem wodnym

Wycinanie wzorów z różnych materiałów można wykonać na wiele różnych sposobów. Nie zawsze można jednak je bez ryzyka wykorzystać. Większość z tych metod może być bowiem niebezpieczna dla obrabianych materiałów. Dlaczego?

Zarówno mechaniczne metody obróbki, jak i zastosowanie lasera powoduje miejscowy wzrost temperatury. Niestety, nie każdy materiał akceptuje podniesioną temperaturę. W przypadku bardziej delikatnych elementów nie można więc bezpiecznie zastosować tradycyjnych technik. Jak więc sobie poradzić?

Na szczęście z pomocą przychodzi metoda cięcia wodą. Cięcie strumieniem wodnym to dość innowacyjna metoda, jednak już teraz cieszy się ogromną popularnością. Cięcie wodą ma bowiem wiele zalet, których nie posiada żadna inna metoda obróbki materiałów. Przede wszystkim jest to technika cięcia na zimno, dzięki czemu obrabianym materiałom nie grozi wzrost temperatury. Chroni to materiał przed jego zniszczeniem.

Metoda cięcia wodą jest dość precyzyjną techniką, która pozostawia idealnie gładkie krawędzie materiału. Pozwala ponadto ciąć praktycznie każdy, nawet najtwardszy rodzaj materiału, jak kamień czy metal.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.